Opublikowany przez: Familiepl 2019-09-17 15:00:34
Autor zdjęcia/źródło: unsplash-logoWalter Otto
W ostatnich dniach poruszenie wywołała informacja o wybuchu w rosyjskim laboratorium Vector, w którym przechowywana jest ospa prawdziwa zwana także czarną (wirus), a także próbki wirusa Ebola.
Jak podaje The Guardian, Państwowe Centrum Badań Wirusologii i Biotechnologii zaprzeczyło jednak, że pożar naraził społeczeństwo na patogeny przechowywane w środku, które są jednymi z najgroźniejszych na Ziemi. Vector mieści się w Kolcowie, w nowosybirskim regione Syberii.
Mimo braku zagrożenia, przypomnijmy jak się objawia czarna ospa i jak można się zarazić ospą prawdziwą.
Ostatnie odnotowane przypadki czarnej ospy (znana także jako ospa prawdziwa, ospa naturalna, łac. variola vera), miały miejsce w 1978 roku, natomiast w 1980 roku ogłoszono, że ta niezwykle groźna choroba została całkowicie wygaszona na świecie.
Ospa czarna lub ospa prawdziwa, to choroba o ostrym i szybkim przebiegu, dająca charakterystyczne objawy. Wirus ospy prawdziwej może wywołać tzw. ospę małą lub ospę wielką, która jest najbardziej zaraźliwa. Jeszcze inne odmiany wirusa ospy (tzw. zlewające się np. krwotoczna lub czarna) charakteryzowały się największą śmiertelnością podczas wystąpienia zakażeń nimi.
Do zarażenia wirusem ospy prawdziwej może dojść drogą powietrzną kropelkową, poprzek kontakt z wydzieliną z pęcherzy, pościelą oraz przedmiotami używanymi bezpośrednio przez osobę zakażoną. Rezerwuarem wirusa jest bowiem człowiek.
Ospa prawdziwa - objawy: Okres inkubacji wirusa ospy prawdziwej trwa od 7 do 13 dni. Po około 9 dniach może wystąpić gorączka, uczucie rozbicia złe samopoczucie. Do tych objawów ospy dochodzą wkrótce bóle placów, wymioty, dreszcze. Po kolejnych 2-3 dniach występuje charakterystyczna grudkowo-pęcherzykowa wysypka. Szacuje się, że dla odmiany najbardziej popularnej śmiertelność u osób szczepionych wynosiła około 3%. Natomiast u nieszczepionych była ona średnio 30%. Istnieją jednak postacie choroby o śmiertelności szacowanej na niemal 95%.
Źródło informacji o pożarze: https://www.theguardian.com/world/2019/sep/17/blast-sparks-fire-at-russian-laboratory-housing-smallpox-virus
Czytaj też:
Syrop dla dzieci wycofany >>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.